kullanıcı
parola

 

Bina Otomasyon Sistemleri (BOS)

Uluslararası terminolojide; BMS (Building Management Systems), BAS (Building Automation Systems) veya FMS (Facility Management Systems) gibi tanımlarla anlatılan ve dilimizde genellikle BOS (Bina Otomasyon Sistemleri) olarak karşılık bulan kavram, temel olarak bina ya da bina gruplarındaki ısıtma kazanları, klima santralları, soğutma grupları gibi mekanik cihazların, otomatik kontrolunu yapan düzenlere verilen addır.

BOS'un amacı, binadaki cihazlarla ilgili izleme, işletme ve yönetme işlerinin merkezileştirilmesidir. Binada bulunanlar için daha güvenli ve konforlu bir ortamı daha az işgücü ve enerji ile oluşturabilmek için BOS şarttır.

Bilgisayarın çok yaygın ve ucuz olmadığı dönemde yalnızca büyük ticari binalarda kurulabilen BOS, günümüzde her tip ve büyüklükteki bina için uygun bir çözüm ve iyi bir yatırım haline gelmiştir.

Doğru kurulmuş bir sistem, sağladığı iş gücü ve enerji tasarrufuyla ortalama 2-3 yıl içerisinde kuruluş maliyetini çıkartabilmektedir.


BOS'un bina işletme ve yönetiminde sağladığı bazı avantajlar şunlardır;

Merkezi kontrol, daha az işgücü kullanarak daha fazla iş yapılabilmesini sağlar.

Daha hassas ve zamanında kontrol, enerji harcamalarını azaltır.

Aynı koşullarda hep aynı şekilde tekrarlanan işler, programlanabileceği için daha basit bir işletme sağlar.

İşletmecilerin eğitimi ve sisteme hakimiyeti grafik arabirimler sayesinde çok basitleşir.

Binada bulunanların ihtiyaçları en hızlı ve uygun şekilde karşılanabilir.

Uyarı ve arızalardan anında haberdar olunması bakım ve onarımı çabuklaştırır.

Geçmişe dönük kayıtlar, alarm raporları ve bakım programları daha etkin bir işletme sağlar.

Esnek programlanabilme ve genişleyebilme özellikleri, değişen ihtiyaçların karşılanmasını ve sisteme ekler yapılmasını kolaylaştırır.

Yangın algılama, aydınlatma kontrolu gibi diğer sistemlerle entegrasyon, binada bulunanlar için daha güvenli ve konforlu bir ortam sağlar.


Şüphesiz bu avantajların sağlanabilmesi doğru seçilmiş ve uygulanmış Bina Otomasyon Sistemleri ile mümkün olabilir.

Klasik kontrol sistemlerinin aksine BOS, her projenin özelliğine ve ihtiyaçlarına göre değişik uygulamalar gerektiren bir sistemdir.

Kullanılan saha elemanları ve kontrol cihazları aynı olmakla birlikte her projede farklı uygulamalar gerekmesi sistem yazılımının önem ve ağırlığını arttırır.

AKÇAM, ALARKO-CARRIER Bina Otomasyon çözüm ortağı olarak çalışmakta ve müşterilerine sistemin projelendirilmesinden, programlanması, devreye alınması ve operatörlerin eğitilmesine kadar satış sonrası hizmetleri sunmaktadır.
 Yapı Kredi Plaza D Blok Genel Müdürlük Binası
Levent, İstanbul

Isıtma / Soğutma / Havalandırma Sistemi otomasyonu.


25 kontrolör ve 1 bilgisayardan oluşan otomasyon sistemi, kontrolörlere bağlı 3400 giriş/çıkış noktası ve 300 VAV kontrol ünitesi ile binadaki tüm mekanik cihazları ve genel mahal aydınlatmasını kontrol etmektedir.

Proje detayları...

Kazan Spor Kompleksi
Kazan, Tataristan

Isıtma / Havalandırma sistemi otomasyonu.


4 kontrolör ve 1 bilgisayardan oluşan Siemens / Landis & Staefa Apogee otomasyon  sistemidir. Kontrolörlere bağlı 540 giriş/çıkış noktası ile  mekanik cihazlar kontrol edilmektedir.

 Proje detayları...
 

 
İletişim | © 2006 Akçam Ltd. Şti.